top of page

3D ÇİZİM PROGRAMLARI

3d-cizim-programlari.jpg

3D Tasarım

3D çizim programları neden gereklidir? Tabi ki 3D tasarım yapabilmek için. Peki 3D tasarımı estetik olarak yani fotoğraf gibi görebilmek için ne gereklidir? Tabi ki render almak ve bunun için de render programı. O zaman bize render programı lazım. Ama render alabilmek için de 3D model lazım. En başa döndük yine yani 3D çizim programlarına. 3D tasarımcı olma yoluna çıkan bütün kapılan önce en az bir tane 3D çizim programı kullanabilmekten geçer. Biz bu bölümde SketchUp ve 3Ds Max çizim programlarını inceleyeceğiz.

Modern Architecture

Neden SketchUp ve 3Ds Max?

1

Neden SketchUp?

Sitemizde başlıca eğitimler SketchUp hakkında olacak çünkü sitemiz adından da anlaşılacağı üzere 3D modellemeden ziyade mimari modelleme üzerine kurulmuş bir sitedir. SketchUp programı ise mimari çizimler için aks kitleme ve parametrik çizim özelliklerinden doları en uygun 3D çizim programıdır. İşte bu sebepten dolayı derslerimizin başlıca konusu SketchUp programı olacak. 

2

Neden 3Ds Max?

Aklınızı okuyabilsem bir çoğunuzun peki SketchUp 3D mimari modelleme için bu kadar uygunsa biz neden 3Ds Max'te öğreniyoruz dediğinizi duyar gibiyim. Bunun temel olarak iki sebebi mevcut. Birincisi bazı amorf yüzeyleri SketchUp'ta modellemek neredeyse imkansızdır. İkincisi vray, forest pack ve rail clone gibi eklentileri tam verimle kullanabilmek için 3Ds Max veya benzeri bir program gereklidir.

3

Neden İkisi Birden?

O zaman sadece 3Ds Max kullanalım da diyebilirsiniz. Ancak ilk madde de bahsettiğim gibi SketchUp kütlesel modellemede hem pratik hem de çok verimli program. SketchUp'ta çizdiğiniz bir modeli 3Ds Max programına hiç bir sorun olmadan en fazla bir dakika gibi bir sürede atmak mümkün. İşin Türkçesi üşenmek yok ikisinden de birşeyler öğreneceğiz ki çok iyi render alabilelim.

3D Çizim Nasıl Öğrenilir?

3D mimari tasarım için gerekli olduğu için 3D çizim programlarını öğrenmeniz gerektiğinden bahsettik. Peki 3D çizim nasıl öğrenilir? Öğrenilir tabi de sıkılmadan nasıl öğrenilir? İşte mimari render olarak bu motto ile yola çıktık. Sizlere 3D çizim yapmayı öğretirken canınızı sıkmamayı da başaracağız. Tamam da nasıl diyebilirsiniz. Hemen açıklayalım.  

3d-cizim.jpg

Adım Adım 3D Çizim

İlk olarak bu sıradan bir müfredat olmayacak. Aynı anda hem SketchUp hem 3Ds Max hem Vray hem Lumion hem de mimari tasarım esasları dersleri göreceğiz. Tamamda önce SketchUp'ta çizecektik. Oradan 3Ds Max programına aktaracaktık. Sonra sonlandırım resimse Vray animasyonsa Lumion'da render alacaktık. Tabi ki tasarıma başlamadan da ne yapacağımızı bilmemiz gerekiyordu yani mimari tasarım işini halletmiş olmamız gerekiyordu. Buna göre de ilk önce mimari tasarım derslerini almalıyız, ardından SketchUp dersleri, 3Ds Max dersleri ve nihayetinde de Vray ve Lumion dersleri. İşte bu sıkıcı olan çözüm, biz böyle gitmeyeceğiz.

Bunun yerine her derste bir şey öğreneceğiz ve bu öğreneceğimiz şey aslında hepsiyle birbirine bağlı olacak ancak diğer taraftan tamamen bağımsız olacak. Meraklandık mı? Ufak bir örnek Vray için ışık ayarı öğreneceğiz. Ama ortada daha hiç 3Ds Max veya SketchUp dersi yok. 3Ds Max içerisindeki hazır modellerden bir çaydanlığı kullanacağız. Bu çaydanlık üzerinde öğrendiğimiz ışık ayarlarını hemen tecrübe edeceğiz yani sadece teoride bırakmayacağız. Aynı zamanda pratiğe de dökeceğiz. İşte bu yüzden sonuç alarak ilerlerken sıkılmamanızı hedefliyoruz. Ayrıca sadece bu da değil. Hep aynı ders de sıkar. Sırf çizim sıkar. Sırf render sıkar. Her şeyden biraz biraz ve bolca renkli bolca eğlenceli.

bottom of page