top of page
  • Yazarın fotoğrafıMimari Render

Cephe Tasarımı

Cephe tasarımı mimari projelerin dışarıdan görünen yüzeylerinin tasarlanmasına verilen isimdir. Cephe tasarımı yapabilmek için zevk sahibi olmak kadar malzeme ve inşaat bilgisine de sahip olmak gerekir. Bu bölümde sizlere cephe tasarımı tarzlarından (mimari akımlardan), cephe tasarımında kullanılabilen malzemelerden ve cephe tasarımı yapmak için gerekli temel inşaat bilgilerinden bahsedeceğim.


Cephe Tasarımı Nasıl Yapılır?

Öncelikle cephe tasarımı yapmaya başlamak için yapmanız gereken bazı etüt çalışmaları vardır. Bu etüt çalışmaları hem tarzınızı belirlemenizde yardımcı olacaktır hem de ihtiyacınız olan mekanik altyapı hakkında size bilgi verecektir. Bahsettiğimiz etüt çalışmaları öncelikle coğrafi şartların tespiti ile başlar. Bölgedeki en yüksek ve en düşük hava sıcaklığı ne kadar oluyor, etrafta deniz tuzu veya çöl kumu gibi aşındırıcı faktörler var mı, rüzgar genelde hangi yönlerden ve en fazla ne kadar şiddetli geliyor gibi. Bu sorulara cevap vermeden mekanik çözümlemeleri yapmanız mümkün değildir çünkü ihtiyaçlarınızı bilmiyorsunuzdur.


Etüt çalışmalarının ikinci aşamasında ise yatırımcının ve potansiyel müşterilerin taleplerini anlamaya çalışmalısınız. Potansiyel müşterilerin isteklerini anlayıp bunları yatırımcıya sunmak ve ortak kararlar almak en doğru yöntemdir. Ancak hem maliyet hem de estetik açıdan her zaman son kararı yatırımcı verir. Bu sebepten dolayı sizin burada yatırımcının taleplerine rehber olma durumunuz vardır. Sizin karar mercii olmadığınızı unutmayın.


Cephe Tasarımında Malzeme Seçimi

Cephe tasarımını yapmaya başlamak için öncelikle malzeme seçimini tamamlamanız lazım. Bir terzi elindeki kumaşı bilmeden tasarım yapamaz. Malzeme seçimi de iki an unsura bağlıdır. Birincisi ilk madde de üzerinden geçtiğimiz gibi coğrafi şartlar. İkincisi ise yatırımcı tarafından belirlenecek olan maliyet.


Bütçenize göre tecrübeniz ile seçimlerinizi yapmalısınız. Henüz çizime başlamadan elinizdeki coğrafi verileri yapmış olduğunuz seçimlerdeki markaların ilgili temsilcilerine iletmelisiniz. Böylelikle bu malzemelerin bu şartlarda böyle bir cephede kullanılıp kullanılamayacağından emin olmalısınız. Unutmayın çizmek kolaydır. Render almak kolaydır. O malzemeyi oraya koymakta kısmen kolaydır. Ancak zor olan uzun sürelerce bir masraf çıkartmadan orada duracak malzemeleri seçmek ve o malzemeleri de estetik olarak yan yana getirmektir.


Malzemeleri seçerken tabi ki bir diğer değişken olan potansiyel müşterilerin yorumlarını da dikkate almayı unutmamalısınız. Müşteriler veli nimettir.


Cephe Tasarım Tarzının Belirlenmesi

Cephe tasarım tarzının belirlenmesi aşamasına kadar geldiğinize göre cephede kullanılacak malzemeler seçilmiş ve yatırımcı ile bir yol alınmıştır. Eldeki bu malzemeler ile uygulanabilecek tarzlar zaten sınırlıdır. Bu tarzların içerisinden en gösterişli ve estetik olarak en güzel olanını bulmak için araştırma yapma safhasına geldiniz. Bu aşamadan sonra Pinterest gibi internet sitelerini kullanarak tasarımlarınız hakkında daha önce yapılan çalışmalardan veri toplamalısınız. İlk etapta toplayabildiğiniz kadar veri toplayın. Gerekirse yüzlerce olsun hiç önemli değil. Ardından bu verileri elemeye başlayın. En son tek tasarım tipi kalana kadar eleyin. Ve işte oldu artık çizim yapmaya başlamaya hazırsınız.


Cephe Tasarım Programlarının Seçilmesi

Şimdi çizmiş olduğunuz bu cephe tasarımının hangi programlar aracılığı ile görselleştirileceğine geldik. İşte bu aşamada 3D çizim programları hakkında tecrübeniz olması gerekmektedir. Çünkü cephelerin tiplerine göre kullanacağınız programlarda değişmektedir. 3D çizim programları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz 3D çizim programları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

19 görüntüleme0 yorum
bottom of page